CIA Consultant in Action ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 100 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 920 000 | 831 000 | 1 103 000 | 1 185 000 | 1 094 000 |
| Årets resultat | 44 599 | 69 774 | 160 761 | 245 863 | 152 770 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 338 769 | 457 506 | 436 346 | 590 536 | 560 082 |
| Summa skulder | 111 161 | 160 124 | 128 203 | 161 531 | 178 307 |
| Summa eget kapital | 227 608 | 297 382 | 308 143 | 429 005 | 381 775 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 150 000 | 125 000 | 200 000 | 100 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: CIA Consultant in Action AB
Översikt
CIA Consultant in Action AB (org.nr 556780-2599) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2009 och har funnits i 17 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 094 000 kr, vilket är 7,7 % mindre än året innan (1 185 000 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,4 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 152 770 kr (14,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 094 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 560 082 kr och det egna kapitalet 381 775 kr (soliditet 68,2 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 100 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.