Fyren i Västervik ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 367 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 261 641 | 247 476 | 305 650 | 1 339 705 | 1 097 484 | 818 300 |
| Summa anläggningstillgångar | 19 107 | 10 879 | 2 651 | 25 000 | 25 000 | 34 300 |
| Summa tillgångar | 280 748 | 258 355 | 308 301 | 1 364 705 | 1 122 484 | 852 600 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 25 271 | 2 943 | 3 843 | 23 155 | 476 957 | 32 297 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 25 271 | 2 943 | 3 843 | 23 155 | 476 957 | 32 297 |
| Aktiekapital | 96 380 | 96 380 | 96 380 | 96 380 | 96 380 | 96 380 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 84 555 | −65 | 49 046 | 1 037 092 | 70 967 | 151 126 |
| Summa eget kapital | 255 477 | 255 412 | 304 458 | 1 341 550 | 645 527 | 820 303 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 340 246 | 105 464 | 191 154 | 225 904 | 258 826 | 175 000 |
| Rörelseresultat | 84 598 | −65 | 49 097 | 37 049 | 70 889 | 47 667 |
| EBITDA | 92 826 | 8 163 | 57 325 | 39 700 | 70 889 | — |
| Resultat före skatt | 84 555 | −65 | 49 046 | 1 037 092 | 70 967 | 153 987 |
| Årets resultat | 84 555 | −65 | 49 046 | 1 037 092 | 70 967 | 151 126 |
| Personalkostnader | 3 441 | 0 | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 8 228 | 8 228 | 8 228 | 2 651 | 0 | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 367 000 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Fyren i Västervik AB
Översikt
Fyren i Västervik AB (org.nr 556780-1302) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2009 och har funnits i 17 år. Säte enligt registret: Västervik. Bransch enligt SCB: partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning (SNI 46649).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 175 000 kr, vilket är 32,4 % mindre än året innan (258 826 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 12,5 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 151 126 kr (86,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 852 600 kr och det egna kapitalet 820 303 kr (soliditet 96,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.