Mälardalens Kyl och Ventilation i Västerås ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | −62 631 | −11 160 | 758 723 | 272 924 | 580 370 | 444 616 | 647 008 | 752 777 |
| Summa anläggningstillgångar | 579 861 | 440 291 | 310 397 | 179 616 | 61 576 | 84 238 | 75 713 | 67 188 |
| Summa tillgångar | 517 230 | 429 131 | 1 069 120 | 452 540 | 641 946 | 528 854 | 722 721 | 819 965 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 51 462 | 191 096 | 998 219 | 347 049 | 574 415 | 419 336 | 522 826 | 702 504 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 284 462 | 191 096 | 998 219 | 347 049 | 574 415 | 419 336 | 522 826 | 702 504 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 176 738 | 5 267 | −467 134 | 154 590 | −37 960 | 41 987 | 90 377 | −82 434 |
| Summa eget kapital | 232 768 | 238 035 | 70 901 | 105 491 | 67 531 | 109 518 | 199 895 | 117 461 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 488 911 | 62 699 | 6 352 336 | 1 930 129 | 4 833 | 352 769 | 387 178 | 19 748 |
| Rörelseresultat | 460 318 | −192 748 | 344 619 | −562 518 | −450 385 | 50 380 | 123 540 | −85 344 |
| EBITDA | 467 368 | −85 598 | 576 513 | −431 737 | −332 345 | 87 378 | 132 065 | −76 819 |
| Resultat före skatt | 226 587 | 6 767 | −210 551 | 194 696 | −37 960 | 46 926 | 116 086 | −82 434 |
| Årets resultat | 176 738 | 5 267 | −467 134 | 154 590 | −37 960 | 41 987 | 90 377 | −82 434 |
| Personalkostnader | — | — | 16 915 | −6 951 | 15 771 | 9 103 | 230 | 0 |
| Avskrivningar | 7 050 | 107 150 | 231 894 | 130 781 | 118 040 | 36 998 | 8 525 | 8 525 |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Mälardalens Kyl och Ventilation i Västerås AB
Översikt
Mälardalens Kyl och Ventilation i Västerås AB (org.nr 556779-5132) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2009 och har funnits i 17 år. Säte enligt registret: Surahammar. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 19 748 kr, vilket är 94,9 % mindre än året innan (387 178 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 36,8 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 82 434 kr. Företaget har gått med vinst under 5 av 8 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 819 965 kr och det egna kapitalet 117 461 kr (soliditet 14,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.