Stattas El ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 992 847 | 813 677 |
| Summa anläggningstillgångar | 64 061 | 46 075 |
| Summa tillgångar | 1 056 908 | 859 752 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 1 012 272 | 1 266 303 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 1 012 272 | 1 266 303 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −402 807 | −451 187 |
| Summa eget kapital | 44 636 | −406 551 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 5 791 095 | 5 676 559 |
| Rörelseresultat | −394 939 | −413 611 |
| EBITDA | −376 953 | −395 625 |
| Resultat före skatt | −402 807 | −451 187 |
| Årets resultat | −402 807 | −451 187 |
| Personalkostnader | 3 733 566 | 3 818 775 |
| Avskrivningar | 17 986 | 17 986 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 5 | 5 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Stattas El AB
Översikt
Stattas El AB (org.nr 556778-8244) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2009 och har funnits i 17 år. Säte enligt registret: Nykvarn. Bransch enligt SCB: elinstallationer (SNI 43210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 676 559 kr, vilket är 2,0 % mindre än året innan (5 791 095 kr). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 451 187 kr. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5. Nettoomsättningen per anställd var 1 135 312 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−406 551 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (100 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.