Björn Invest i Orsa ABAktiv

556778-7410AktiebolagRegistrerat 2009ORSA

Finansiell översikt

5 801 272 kr+10,6%
Omsättning 2025
+27,4%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020–2025
02 mn4 mn6 mn202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn3 mn202020212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
20212022202320242025
Nettoomsättning3 977 1284 536 7584 503 3445 244 7175 801 272
Årets resultat387 58937 498127 42886 311115 366
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar1 609 0462 618 9942 433 5252 196 2362 570 993
Summa skulder1 517 2722 489 7222 176 8251 853 2252 112 616
Summa eget kapital91 774129 272256 700343 011458 377
Anställda33425

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Samma bransch i ORSA

Sammanfattning: Björn Invest i Orsa AB

Översikt

Björn Invest i Orsa AB (org.nr 556778-7410) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2009 och har funnits i 17 år. Säte enligt registret: Orsa. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 801 272 kr, vilket är 10,6 % mer än året innan (5 244 717 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 27,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 115 366 kr (2,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 1 160 254 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 570 993 kr och det egna kapitalet 458 377 kr (soliditet 17,8 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.