Swedish Forensic Medical Services ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 150 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 63 429 | 58 513 | 71 907 | 83 997 | 137 039 | 254 883 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 63 429 | 58 513 | 71 907 | 83 997 | 137 039 | 254 883 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | −3 428 | −8 343 | 7 374 | 13 110 | 9 534 | 31 818 |
| Långfristiga skulder | 204 | 204 | 1 139 | 0 | 0 | — |
| Summa skulder | −3 224 | −8 139 | 8 513 | 13 110 | 9 534 | 31 818 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 16 524 | −2 | −3 258 | 7 493 | 56 619 | 95 559 |
| Summa eget kapital | 66 653 | 66 652 | 63 394 | 70 887 | 127 505 | 223 065 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 56 000 | 43 000 | 24 000 | 48 000 | 103 000 | 162 000 |
| Rörelseresultat | 22 374 | 1 330 | −2 894 | 10 364 | 72 300 | 120 267 |
| Resultat före skatt | 22 374 | 1 330 | −2 873 | 10 708 | 72 610 | 120 332 |
| Årets resultat | 16 524 | −2 | −3 258 | 7 493 | 56 619 | 95 559 |
| Personalkostnader | 1 321 | 0 | — | 1 321 | 3 553 | 9 088 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | 150 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Swedish Forensic Medical Services AB
Översikt
Swedish Forensic Medical Services AB (org.nr 556777-6389) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2009 och har funnits i 17 år. Säte enligt registret: Gimo. Bransch enligt SCB: specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus (SNI 86222).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 162 000 kr, vilket är 57,3 % mer än året innan (103 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 23,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 95 559 kr (59,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 254 883 kr och det egna kapitalet 223 065 kr (soliditet 87,5 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 150 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.