Steam Care Sweden ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 24 491 | 25 682 | 80 378 |
| Summa anläggningstillgångar | 54 213 | 38 405 | 0 |
| Summa tillgångar | 78 704 | 64 087 | 80 378 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 33 104 | 9 280 | 4 000 |
| Långfristiga skulder | 76 256 | 1 128 | 0 |
| Summa skulder | 109 360 | 10 408 | 4 000 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −132 090 | −245 664 | 22 699 |
| Summa eget kapital | −30 656 | 53 679 | 76 378 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 352 742 | 183 502 | 6 |
| Rörelseresultat | −131 594 | −244 052 | 22 622 |
| EBITDA | −114 552 | −244 052 | — |
| Resultat före skatt | −132 090 | −245 664 | 22 699 |
| Årets resultat | −132 090 | −245 664 | 22 699 |
| Personalkostnader | 326 856 | 162 461 | — |
| Avskrivningar | 17 042 | 0 | — |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | — | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Steam Care Sweden AB
Översikt
Steam Care Sweden AB (org.nr 556777-5704) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2009 och har funnits i 17 år. Säte enligt registret: Järfälla. Bransch enligt SCB: allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 6 kr, vilket är 100,0 % mindre än året innan (183 502 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 99,6 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 22 699 kr (378 317 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 1 av 3 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 80 378 kr och det egna kapitalet 76 378 kr (soliditet 95,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.