Drake Solutions ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 205 268 | 455 078 | 582 203 | 602 915 | 432 539 | 583 156 |
| Summa anläggningstillgångar | 234 500 | 250 000 | 0 | 0 | — | — |
| Summa tillgångar | 439 768 | 705 078 | 582 203 | 602 915 | 432 539 | 583 156 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 127 725 | 264 469 | 250 344 | 239 131 | 149 171 | 204 116 |
| Långfristiga skulder | 100 000 | 100 000 | 154 000 | 116 500 | 100 500 | 120 000 |
| Summa skulder | 227 725 | 364 469 | 404 344 | 355 631 | 249 671 | 324 116 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 97 281 | 128 566 | −162 749 | 69 425 | −64 417 | 76 172 |
| Summa eget kapital | 212 043 | 340 609 | 177 859 | 247 284 | 182 868 | 259 040 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 916 000 | 1 052 000 | 1 581 000 | 1 231 000 | 1 196 000 | 1 650 000 |
| Rörelseresultat | 115 603 | 181 745 | −146 102 | 86 617 | −45 861 | 100 540 |
| Resultat före skatt | 110 538 | 164 667 | −162 693 | 69 425 | −64 417 | 76 172 |
| Årets resultat | 97 281 | 128 566 | −162 749 | 69 425 | −64 417 | 76 172 |
| Personalkostnader | 293 672 | 367 287 | 683 204 | 563 539 | 401 959 | 644 966 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Drake Solutions AB
Översikt
Drake Solutions AB (org.nr 556776-7180) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2009 och har funnits i 17 år. Säte enligt registret: Bollebygd. Bransch enligt SCB: datakonsultverksamhet (SNI 62201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 1 650 000 kr, vilket är 38,0 % mer än året innan (1 196 000 kr). Från 2019 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 12,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2024). Årets resultat 2024 var en vinst på 76 172 kr (4,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 650 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 583 156 kr och det egna kapitalet 259 040 kr (soliditet 44,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.