Julmyra Förvaltning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 287 604 | 303 602 | 346 430 | 399 770 | 365 022 | 282 716 |
| Summa anläggningstillgångar | 7 961 332 | 7 957 782 | 7 954 232 | 7 950 682 | 7 947 132 | 7 942 167 |
| Summa tillgångar | 8 248 936 | 8 261 384 | 8 300 662 | 8 350 452 | 8 312 154 | 8 224 883 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 8 107 | 16 032 | 23 180 | 9 551 | 29 366 | 13 780 |
| Långfristiga skulder | 7 190 000 | 7 190 000 | 7 200 000 | 7 200 000 | 7 200 000 | 7 200 000 |
| Summa skulder | 7 198 107 | 7 206 032 | 7 223 180 | 7 209 551 | 7 229 366 | 7 213 780 |
| Aktiekapital | 1 000 000 | 5 020 000 | 1 000 000 | 1 000 000 | 1 000 000 | 1 000 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 68 000 | 4 523 | 22 130 | 63 419 | −58 113 | −71 686 |
| Summa eget kapital | 1 050 829 | 1 055 352 | 1 077 482 | 1 140 901 | 1 082 788 | 1 011 103 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 102 000 | 105 000 | 139 000 | 115 000 | 2 000 | 19 000 |
| Rörelseresultat | 68 030 | 4 552 | 21 803 | 58 015 | −63 996 | −72 430 |
| EBITDA | 71 576 | 8 102 | 25 353 | 61 565 | −60 446 | −67 465 |
| Resultat före skatt | 68 000 | 4 523 | 22 130 | 63 419 | −58 113 | −71 686 |
| Årets resultat | 68 000 | 4 523 | 22 130 | 63 419 | −58 113 | −71 686 |
| Personalkostnader | — | — | — | 1 725 | 3 700 | 900 |
| Avskrivningar | 3 546 | 3 550 | 3 550 | 3 550 | 3 550 | 4 965 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Julmyra Förvaltning AB
Översikt
Julmyra Förvaltning AB (org.nr 556775-5276) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2009 och har funnits i 17 år. Säte enligt registret: Segeltorp.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 19 000 kr, vilket är 850 % mer än året innan (2 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 28,5 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 71 686 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 8 224 883 kr och det egna kapitalet 1 011 103 kr (soliditet 12,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.