Vancos Munka Ljungby ABAktiv

556775-4600AktiebolagRegistrerat 2009HJÄRNARP

Finansiell översikt

8 976 000 kr+42,1%
Omsättning 2025
+8,5%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020–2025
05 mn10 mn15 mn20 mn202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02,5 mn5 mn7,5 mn202020212022202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2024

Föreslagen utdelning 500 000 kr.

Historik
2024500 000 kr
2023900 000 kr
2022150 000 kr
2021150 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
20212022202320242025
Nettoomsättning5 742 00014 141 00019 504 0006 317 0008 976 000
Årets resultat102 378857 1191 760 721363 903185 762
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar1 401 1843 935 6276 532 1114 013 9014 269 513
Summa skulder470 7422 298 0663 283 8281 301 7151 871 565
Summa eget kapital930 4421 637 5613 248 2832 712 1862 397 948
Anställda34554
Föreslagen utdelning150 000150 000900 000500 000—

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Samma bransch i HJÄRNARP

Sammanfattning: Vancos Munka Ljungby AB

Översikt

Vancos Munka Ljungby AB (org.nr 556775-4600) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2009 och har funnits i 17 år. Säte enligt registret: Hjärnarp. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 8 976 000 kr, vilket är 42,1 % mer än året innan (6 317 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 8,5 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 185 762 kr (2,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4 (året innan: 5). Nettoomsättningen per anställd var 2 244 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 269 513 kr och det egna kapitalet 2 397 948 kr (soliditet 56,2 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.