Malmö Håltagning ABAktiv

556775-3743AktiebolagRegistrerat 2009LIMHAMN

Finansiell översikt

1 632 155 kr+26,2%
Omsättning 2025
−15,1%
Genomsnittlig årlig förändring 2020–2025
02 mn4 mn6 mn202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn1,5 mn202020212022202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2022

Föreslagen utdelning 130 000 kr.

Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
20212022202320242025
Nettoomsättning2 053 0744 170 3462 319 0831 293 4691 632 155
Årets resultat−23 553174 20118 586−58 416−15 874
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar456 0311 103 668514 933112 816123 005
Summa skulder376 035849 471372 15028 44954 512
Summa eget kapital79 996254 197142 78384 36768 493
Anställda11111
Föreslagen utdelning—130 000———

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Malmö Håltagning AB

Översikt

Malmö Håltagning AB (org.nr 556775-3743) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2009 och har funnits i 17 år. Säte enligt registret: Limhamn. Bransch enligt SCB: rivning av hus och byggnader (SNI 43110).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 632 155 kr, vilket är 26,2 % mer än året innan (1 293 469 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 15,1 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 15 874 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 632 155 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 123 005 kr och det egna kapitalet 68 493 kr (soliditet 55,7 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.