Larssons Måleri i Umeå ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 10 090 417 | 10 144 672 | 12 940 000 | 14 198 000 | 12 920 000 |
| Summa anläggningstillgångar | 293 593 | 276 088 | 738 000 | 217 000 | 228 000 |
| Summa tillgångar | 10 384 010 | 10 420 760 | 13 678 000 | 14 415 000 | 13 148 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 4 575 054 | 4 331 555 | 7 455 000 | 7 930 000 | 7 244 000 |
| Långfristiga skulder | 22 681 | 0 | — | — | — |
| Summa skulder | 5 484 735 | 5 218 555 | 8 342 000 | 8 867 000 | 7 294 000 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 4 080 290 | 3 002 930 | 128 000 | 212 000 | 307 000 |
| Summa eget kapital | 4 899 275 | 5 202 205 | 5 336 000 | 5 548 000 | 5 854 000 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 22 647 000 | 21 095 000 | 25 480 000 | 25 049 000 | 21 267 000 |
| Rörelseresultat | 5 420 521 | 3 836 206 | 2 591 000 | 975 000 | 1 590 000 |
| EBITDA | 5 479 944 | 3 916 405 | 2 681 000 | 1 132 000 | 1 666 000 |
| Resultat före skatt | 5 203 383 | 3 827 632 | 183 000 | 183 000 | 307 000 |
| Årets resultat | 4 080 290 | 3 002 930 | 128 000 | 212 000 | 307 000 |
| Personalkostnader | 9 673 379 | 10 103 537 | 13 072 000 | 16 233 000 | 13 940 000 |
| Avskrivningar | 59 423 | 80 199 | 90 000 | 157 000 | 76 000 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 14 | 14 | 18 | 23 | 19 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Larssons Måleri i Umeå AB
Översikt
Larssons Måleri i Umeå AB (org.nr 556775-3198) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2009 och har funnits i 17 år. Säte enligt registret: Umeå. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 21 267 000 kr, vilket är 15,1 % mindre än året innan (25 049 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 1,6 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 307 000 kr (1,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 19 (året innan: 23). Nettoomsättningen per anställd var 1 119 316 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 13 148 000 kr och det egna kapitalet 5 854 000 kr (soliditet 44,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.