Aspegårdens Lantbruk ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 125 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 399 556 | 444 817 | 582 855 | 1 130 007 |
| Summa anläggningstillgångar | 627 779 | 375 393 | 426 601 | 353 575 |
| Summa tillgångar | 1 027 335 | 820 210 | 1 009 456 | 1 483 582 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 278 154 | 177 082 | 63 056 | 106 766 |
| Långfristiga skulder | 232 607 | 144 117 | 195 604 | 69 887 |
| Summa skulder | 847 934 | 513 301 | 454 496 | 515 149 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 26 837 | 127 508 | 248 051 | 413 473 |
| Summa eget kapital | 179 401 | 306 909 | 554 960 | 968 433 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 787 000 | 963 000 | 1 101 000 | 1 407 000 |
| Rörelseresultat | 46 020 | 24 532 | 321 977 | 670 207 |
| EBITDA | 303 343 | 276 918 | 424 769 | 743 233 |
| Resultat före skatt | 34 139 | 161 625 | 316 937 | 521 377 |
| Årets resultat | 26 837 | 127 508 | 248 051 | 413 473 |
| Personalkostnader | — | — | 2 971 | 8 239 |
| Avskrivningar | 257 323 | 252 386 | 102 792 | 73 026 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 125 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Aspegårdens Lantbruk AB
Översikt
Aspegårdens Lantbruk AB (org.nr 556774-7729) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2009 och har funnits i 17 år. Säte enligt registret: Skänninge. Bransch enligt SCB: blandat jordbruk (SNI 01500).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 407 000 kr, vilket är 27,8 % mer än året innan (1 101 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 21,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 413 473 kr (29,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 483 582 kr och det egna kapitalet 968 433 kr (soliditet 65,3 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 125 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.