Beats Me ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023/24Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 385 014 | 129 384 | 130 664 | 223 203 | 163 570 | 131 698 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 17 394 | 13 046 | 36 993 | 26 188 |
| Summa tillgångar | 385 014 | 129 384 | 148 058 | 236 249 | 200 563 | 157 886 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 154 142 | 80 558 | 78 911 | 74 516 | 62 364 | 62 076 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 154 142 | 80 558 | 78 911 | 74 516 | 62 364 | 62 076 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 207 859 | −182 045 | 20 321 | 92 586 | −23 534 | −42 389 |
| Summa eget kapital | 230 872 | 48 826 | 69 147 | 161 733 | 138 199 | 95 810 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 770 494 | 319 286 | 247 493 | 279 490 | 174 096 | 139 280 |
| Rörelseresultat | 208 046 | −181 892 | 20 417 | 92 604 | −23 188 | −42 331 |
| EBITDA | — | — | 24 765 | 96 952 | −14 854 | −31 526 |
| Resultat före skatt | 207 859 | −182 045 | 20 321 | 92 586 | −23 534 | −42 389 |
| Årets resultat | 207 859 | −182 045 | 20 321 | 92 586 | −23 534 | −42 389 |
| Personalkostnader | 375 516 | 343 883 | 118 825 | 25 751 | 77 107 | 85 588 |
| Avskrivningar | — | — | 4 348 | 4 348 | 8 334 | 10 805 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Beats Me AB
Översikt
Beats Me AB (org.nr 556774-2589) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2008 och har funnits i 17 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: scenkonst (SNI 90200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 139 280 kr, vilket är 20,0 % mindre än året innan (174 096 kr). Från 2019 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 29,0 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2024). Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 42 389 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 139 280 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 157 886 kr och det egna kapitalet 95 810 kr (soliditet 60,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.