Hagema ProcessMontage ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023/24Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2024
| 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 9 925 417 | 6 080 488 |
| Summa anläggningstillgångar | 629 774 | 1 535 532 |
| Summa tillgångar | 10 555 191 | 7 616 020 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 8 540 458 | 4 717 248 |
| Långfristiga skulder | 0 | 397 590 |
| Summa skulder | 8 680 458 | 5 254 838 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 306 216 | 486 448 |
| Summa eget kapital | 1 874 733 | 2 361 182 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 24 288 000 | 28 308 000 |
| Rörelseresultat | 1 979 156 | 2 226 430 |
| EBITDA | 2 112 748 | 2 575 388 |
| Resultat före skatt | 401 410 | 629 962 |
| Årets resultat | 306 216 | 486 448 |
| Personalkostnader | 7 448 155 | 8 368 575 |
| Avskrivningar | 133 592 | 348 958 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 9 | 9 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Hagema ProcessMontage AB
Översikt
Hagema ProcessMontage AB (org.nr 556771-6633) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2008 och har funnits i 17 år. Säte enligt registret: Billdal. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 28 308 000 kr, vilket är 16,6 % mer än året innan (24 288 000 kr). Årets resultat 2024 var en vinst på 486 448 kr (1,7 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2024: 9. Nettoomsättningen per anställd var 3 145 333 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 7 616 020 kr och det egna kapitalet 2 361 182 kr (soliditet 31,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.