Janver Development ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 127 135 | 2 557 230 | 3 345 251 | 3 805 953 | 3 694 773 | 375 240 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 5 400 000 | 5 400 000 | 5 400 000 | 5 400 000 | 10 645 000 |
| Summa tillgångar | 127 135 | 7 957 230 | 8 745 251 | 9 205 953 | 9 094 773 | 11 020 240 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 6 074 | 109 450 | 8 028 | 57 927 | 97 727 | 110 905 |
| Långfristiga skulder | −1 000 000 | 2 700 000 | 2 700 000 | 2 700 000 | 2 700 000 | 2 700 000 |
| Summa skulder | −993 926 | 2 809 450 | 2 708 028 | 2 757 927 | 2 797 727 | 2 810 905 |
| Aktiekapital | 0 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 121 061 | 755 283 | 889 443 | 910 803 | −150 980 | 1 912 289 |
| Summa eget kapital | 1 121 061 | 5 147 780 | 6 037 223 | 6 448 026 | 6 297 046 | 8 209 335 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 171 026 | 417 237 | 24 750 |
| Rörelseresultat | −101 770 | −120 140 | −78 320 | 56 697 | −10 637 | −434 861 |
| Resultat före skatt | 1 121 061 | 755 283 | 889 443 | 910 803 | −150 980 | 1 912 289 |
| Årets resultat | 1 121 061 | 755 283 | 889 443 | 910 803 | −150 980 | 1 912 289 |
| Personalkostnader | 14 930 | 21 433 | 1 000 | 15 840 | 331 145 | 251 620 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Janver Development AB
Översikt
Janver Development AB (org.nr 556771-4943) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2008 och har funnits i 17 år. Säte enligt registret: Lund. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 24 750 kr, vilket är 94,1 % mindre än året innan (417 237 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 912 289 kr (7 726 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 24 750 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 11 020 240 kr och det egna kapitalet 8 209 335 kr (soliditet 74,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.