Nutronic Nuclear Services ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 7 300 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 45 546 000 | 58 343 000 | 57 953 000 | 59 215 000 |
| Årets resultat | 5 350 302 | 9 364 660 | 5 267 061 | 7 211 128 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 17 546 668 | 23 339 841 | 23 969 965 | 26 253 977 |
| Summa skulder | 9 516 995 | 11 145 508 | 13 808 571 | 12 481 455 |
| Summa eget kapital | 8 029 673 | 12 194 333 | 10 161 394 | 13 772 522 |
| Anställda | 39 | 50 | 65 | 63 |
| Föreslagen utdelning | — | 7 300 000 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Nutronic Nuclear Services AB
Översikt
Nutronic Nuclear Services AB (org.nr 556770-2195) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2008 och har funnits i 17 år. Säte enligt registret: Gävle. Bransch enligt SCB: sanering, efterbehandling av jord och vatten samt annan verksamhet för föroreningsbekämpning (SNI 39000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 59 215 000 kr, vilket är 2,2 % mer än året innan (57 953 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 9,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 7 211 128 kr (12,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 63 (året innan: 65). Nettoomsättningen per anställd var 939 921 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 26 253 977 kr och det egna kapitalet 13 772 522 kr (soliditet 52,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.