Axuda ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 100 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 607 925 | 552 369 | 836 228 | 388 936 | 1 048 677 | 969 732 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 11 139 | 35 569 | 50 000 | 20 000 | 20 000 |
| Summa tillgångar | 607 925 | 563 508 | 871 797 | 438 936 | 1 068 677 | 989 732 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 400 938 | 246 673 | 370 471 | 112 277 | 470 544 | 484 206 |
| Långfristiga skulder | 44 631 | 197 442 | 276 162 | 0 | 232 368 | 280 543 |
| Summa skulder | 445 569 | 444 115 | 646 633 | 112 277 | 702 912 | 764 749 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 73 004 | −42 963 | 105 771 | 183 100 | 89 106 | −40 782 |
| Summa eget kapital | 162 356 | 119 393 | 225 164 | 326 659 | 365 765 | 224 983 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 3 375 000 | 3 128 000 | 3 411 043 | 1 026 000 | 2 740 000 | 3 638 000 |
| Rörelseresultat | 111 902 | −8 942 | 163 502 | 370 947 | 166 583 | 1 791 |
| Resultat före skatt | 78 222 | −42 963 | 140 774 | 218 464 | 131 114 | −38 911 |
| Årets resultat | 73 004 | −42 963 | 105 771 | 183 100 | 89 106 | −40 782 |
| Personalkostnader | 1 248 166 | 1 415 425 | 1 372 257 | 9 040 | 1 336 453 | 2 009 675 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 100 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Axuda AB
Översikt
Axuda AB (org.nr 556768-7735) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2008 och har funnits i 18 år. Säte enligt registret: Norrköping. Bransch enligt SCB: ventilationsarbeten (SNI 43222).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 638 000 kr, vilket är 32,8 % mer än året innan (2 740 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 40 782 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 1 212 667 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 989 732 kr och det egna kapitalet 224 983 kr (soliditet 22,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.