Mytolia Process ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 680 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 766 000 | 5 081 000 | 8 033 000 | 10 873 000 | 13 389 000 |
| Årets resultat | 561 342 | 207 928 | 931 297 | 528 581 | 1 033 903 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 3 754 749 | 2 988 017 | 4 183 634 | 4 137 179 | 5 550 163 |
| Summa skulder | 2 662 960 | 1 847 300 | 2 311 620 | 2 736 584 | 3 795 665 |
| Summa eget kapital | 1 091 789 | 1 140 717 | 1 872 014 | 1 400 595 | 1 754 498 |
| Anställda | 5 | 5 | 6 | 8 | 9 |
| Föreslagen utdelning | — | 200 000 | 1 000 000 | 680 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Mytolia Process AB
Översikt
Mytolia Process AB (org.nr 556768-4385) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2008 och har funnits i 18 år. Säte enligt registret: Falkenberg. Bransch enligt SCB: annan rengöring (SNI 81230).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 13 389 000 kr, vilket är 23,1 % mer än året innan (10 873 000 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 18,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 1 033 903 kr (7,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 9 (året innan: 8). Nettoomsättningen per anställd var 1 487 667 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 5 550 163 kr och det egna kapitalet 1 754 498 kr (soliditet 31,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.