Benjaminssons Maskin & Service ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 120 968 | 109 847 | 109 747 | 109 497 | 109 273 | 109 028 | 1 717 779 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | 68 000 |
| Summa tillgångar | 120 968 | 109 847 | 109 747 | 109 497 | 109 273 | 109 028 | 1 785 779 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 13 750 | 4 887 | 4 887 | 4 887 | 4 887 | 4 887 | 1 041 800 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | 17 368 |
| Summa skulder | 13 750 | 4 887 | 4 887 | 4 887 | 4 887 | 4 887 | 1 059 168 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −250 | −2 258 | −100 | −250 | −224 | −245 | 622 470 |
| Summa eget kapital | 107 218 | 104 960 | 104 860 | 104 610 | 104 386 | 104 141 | 726 611 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | — | — | 2 847 000 |
| Rörelseresultat | −250 | −2 258 | −100 | −250 | −250 | −250 | 785 346 |
| EBITDA | — | — | — | — | — | — | 802 346 |
| Resultat före skatt | −250 | −2 258 | −100 | −250 | −224 | −245 | 784 762 |
| Årets resultat | −250 | −2 258 | −100 | −250 | −224 | −245 | 622 470 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | 398 262 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | 17 000 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Benjaminssons Maskin & Service AB
Översikt
Benjaminssons Maskin & Service AB (org.nr 556768-3239) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2008 och har funnits i 17 år. Säte enligt registret: Gråbo.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 847 000 kr. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 622 470 kr (21,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 1 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 785 779 kr och det egna kapitalet 726 611 kr (soliditet 40,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.