Agera Funäsdalen ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 7 667 811 | 9 945 060 | 8 647 225 | 9 178 402 | 10 320 448 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 249 200 | 5 095 433 | 4 863 365 | 3 570 594 | 3 045 890 |
| Summa tillgångar | 9 917 011 | 15 040 493 | 13 510 590 | 12 748 996 | 13 366 338 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 2 036 955 | 4 098 599 | 3 487 172 | 2 677 330 | 3 134 439 |
| Långfristiga skulder | 147 890 | 1 477 003 | 596 501 | 420 210 | 414 481 |
| Summa skulder | 4 365 877 | 8 958 981 | 7 307 932 | 6 021 196 | 6 226 534 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 406 807 | 1 030 378 | 121 146 | 525 142 | 412 004 |
| Summa eget kapital | 5 551 134 | 6 081 512 | 6 202 658 | 6 727 800 | 7 139 804 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 13 651 000 | 16 715 000 | 15 683 000 | 12 523 000 | 13 411 000 |
| Rörelseresultat | 2 600 983 | 2 466 040 | 120 240 | 434 102 | 310 334 |
| EBITDA | 3 262 084 | 3 471 461 | 1 564 101 | 1 864 825 | 1 739 983 |
| Resultat före skatt | 1 773 522 | 1 229 087 | 169 986 | 680 463 | 537 415 |
| Årets resultat | 1 406 807 | 1 030 378 | 121 146 | 525 142 | 412 004 |
| Personalkostnader | 1 663 101 | 1 879 025 | 2 374 939 | 2 289 576 | 1 802 020 |
| Avskrivningar | 661 101 | 1 005 421 | 1 443 861 | 1 430 723 | 1 429 649 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 4 | 4 | 4 | 4 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Agera Funäsdalen AB
Översikt
Agera Funäsdalen AB (org.nr 556768-0409) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2008 och har funnits i 17 år. Säte enligt registret: Funäsdalen.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 13 411 000 kr, vilket är 7,1 % mer än året innan (12 523 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 412 004 kr (3,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3 (året innan: 4). Nettoomsättningen per anställd var 4 470 333 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 13 366 338 kr och det egna kapitalet 7 139 804 kr (soliditet 53,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.