Engine & Machinery Power i Arvika ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 211 727 | 79 426 | 96 565 | 336 486 | 575 146 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 777 119 | 3 548 513 | 3 391 419 | 3 240 594 | 3 135 139 |
| Summa tillgångar | 3 988 846 | 3 627 939 | 3 487 984 | 3 577 080 | 3 710 285 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 950 717 | 797 296 | 1 003 293 | 1 261 650 | 1 624 189 |
| Långfristiga skulder | 1 849 950 | 1 619 454 | 1 400 301 | 1 158 462 | 927 966 |
| Summa skulder | 2 800 667 | 2 416 750 | 2 403 594 | 2 420 112 | 2 552 155 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 036 124 | 23 010 | −126 799 | 72 578 | 1 162 |
| Summa eget kapital | 1 188 179 | 1 211 189 | 1 084 390 | 1 156 968 | 1 158 130 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 242 000 | 204 000 | 210 000 | 525 000 | 980 000 |
| Rörelseresultat | −159 322 | −170 397 | −45 084 | 139 887 | 38 489 |
| EBITDA | 57 503 | 46 428 | 105 741 | 290 712 | 193 944 |
| Resultat före skatt | 1 036 124 | 23 957 | −126 799 | 72 578 | 1 162 |
| Årets resultat | 1 036 124 | 23 010 | −126 799 | 72 578 | 1 162 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 216 825 | 216 825 | 150 825 | 150 825 | 155 455 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Engine & Machinery Power i Arvika AB
Översikt
Engine & Machinery Power i Arvika AB (org.nr 556766-6804) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2008 och har funnits i 18 år. Säte enligt registret: Arvika. Bransch enligt SCB: partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning (SNI 46649).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 980 000 kr, vilket är 86,7 % mer än året innan (525 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 41,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 162 kr (0,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 710 285 kr och det egna kapitalet 1 158 130 kr (soliditet 31,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.