Tommy Gavelfält Solutions ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 525 083 | 1 416 302 | 1 401 367 | 942 548 | 728 054 | 1 143 545 | 936 533 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 360 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 0 | — |
| Summa tillgångar | 1 885 083 | 1 516 302 | 1 501 367 | 1 042 548 | 828 054 | 1 143 545 | 936 533 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 3 320 | 3 320 | 3 320 | 3 320 | 7 | 9 263 | 7 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 3 320 | 3 320 | 3 320 | 3 320 | 7 | 9 263 | 7 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −21 632 | 231 219 | −14 935 | 31 181 | −11 181 | 306 235 | 2 244 |
| Summa eget kapital | 1 881 763 | 1 512 982 | 1 498 047 | 1 039 228 | 828 047 | 1 134 282 | 936 526 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | — | 0 | — | — | 20 851 |
| Rörelseresultat | −22 948 | −17 228 | −14 935 | −12 146 | −11 435 | −22 234 | −12 152 |
| Resultat före skatt | −21 632 | 231 219 | −14 935 | 31 181 | −11 181 | 306 235 | 2 244 |
| Årets resultat | −21 632 | 231 219 | −14 935 | 31 181 | −11 181 | 306 235 | 2 244 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 490 000 | 200 000 | 0 | 200 000 | 200 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Tommy Gavelfält Solutions AB
Översikt
Tommy Gavelfält Solutions AB (org.nr 556766-6556) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2008 och har funnits i 18 år. Säte enligt registret: Vällingby. Bransch enligt SCB: elinstallationer (SNI 43210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 20 851 kr. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 2 244 kr (10,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 936 533 kr och det egna kapitalet 936 526 kr (soliditet 100,0 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 200 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.