Gesta Rosendals Takplåtslageri ABAktiv

556766-6366AktiebolagRegistrerat 2008STALLARHOLMEN

Finansiell översikt

5 765 000 kr−9,7%
Omsättning 2025
−7,2%
Genomsnittlig årlig förändring 2022–2025
02 mn4 mn6 mn8 mn2022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn2022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
2022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar2 951 0702 902 7052 568 4482 071 885
Summa anläggningstillgångar523 366463 833286 334130 153
Summa tillgångar3 474 4363 366 5382 854 7822 202 038
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder1 358 3271 642 3251 699 9151 584 414
Långfristiga skulder152 50096 64625 0000
Summa skulder1 848 2972 076 4411 802 9151 584 414
Aktiekapital100 000100 000100 000100 000
Balanserat resultat————
Årets resultat (eget kapital)727 937263 958−238 230−434 243
Summa eget kapital1 626 1391 290 0971 051 867617 624
Resultaträkning
Nettoomsättning7 219 4227 104 3696 385 0005 765 000
Rörelseresultat911 771357 726−478 283−507 875
EBITDA1 106 882550 259−300 784−351 694
Resultat före skatt894 268342 536−238 230−434 243
Årets resultat727 937263 958−238 230−434 243
Personalkostnader3 977 1774 282 2664 556 4093 907 728
Avskrivningar195 111192 533177 499156 181
Övriga nyckeltal
Anställda7776
Föreslagen utdelning————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Gesta Rosendals Takplåtslageri AB

Översikt

Gesta Rosendals Takplåtslageri AB (org.nr 556766-6366) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2008 och har funnits i 18 år. Säte enligt registret: Stallarholmen. Bransch enligt SCB: takarbeten av plåt (SNI 43411).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 765 000 kr, vilket är 9,7 % mindre än året innan (6 385 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 7,2 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 434 243 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 6 (året innan: 7). Nettoomsättningen per anställd var 960 833 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 202 038 kr och det egna kapitalet 617 624 kr (soliditet 28,0 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag

Samma bransch i STALLARHOLMEN