Slope Food ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 4 494 295 | 4 533 985 | 5 433 729 | 4 526 589 | 4 074 293 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 187 043 | 1 525 459 | 1 544 272 | 1 583 058 | 1 339 655 |
| Summa tillgångar | 5 681 338 | 6 059 444 | 6 978 001 | 6 109 647 | 5 413 948 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 3 574 998 | 4 649 306 | 5 861 158 | 5 179 029 | 4 459 076 |
| Långfristiga skulder | 912 766 | 344 780 | 0 | — | — |
| Summa skulder | 4 676 764 | 4 994 086 | 5 861 158 | 5 179 029 | 4 459 076 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 21 200 | 60 784 | 51 485 | 13 775 | 24 254 |
| Summa eget kapital | 1 004 574 | 1 065 358 | 1 116 843 | 930 618 | 954 872 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 13 580 000 | 13 478 000 | 14 166 000 | 12 930 000 | 14 615 000 |
| Rörelseresultat | 1 184 879 | 706 334 | 2 736 253 | 694 251 | 2 158 834 |
| EBITDA | 1 359 707 | 1 088 074 | 3 182 669 | 1 225 792 | 2 799 629 |
| Resultat före skatt | 35 521 | 60 784 | 76 592 | 37 193 | 38 729 |
| Årets resultat | 21 200 | 60 784 | 51 485 | 13 775 | 24 254 |
| Personalkostnader | 5 766 524 | 4 982 441 | 4 408 384 | 4 390 979 | 4 497 403 |
| Avskrivningar | 174 828 | 381 740 | 446 416 | 531 541 | 640 795 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 200 000 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Slope Food AB
Översikt
Slope Food AB (org.nr 556765-8025) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2008 och har funnits i 18 år. Säte enligt registret: Åre. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 14 615 000 kr, vilket är 13,0 % mer än året innan (12 930 000 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 24 254 kr (0,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 8. Nettoomsättningen per anställd var 1 826 875 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 5 413 948 kr och det egna kapitalet 954 872 kr (soliditet 17,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.