Lantz Anläggning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 19 340 000 | 17 382 000 | 23 500 000 | 19 842 000 | 19 538 000 |
| Årets resultat | 250 506 | 174 650 | 549 805 | 308 966 | 394 995 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 14 014 534 | 10 669 092 | 10 250 165 | 10 235 996 | 7 182 640 |
| Summa skulder | 11 958 106 | 8 538 014 | 7 569 282 | 7 246 147 | 3 797 796 |
| Summa eget kapital | 2 056 428 | 2 131 078 | 2 680 883 | 2 989 849 | 3 384 844 |
| Anställda | 12 | 11 | 8 | 9 | 9 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Offentliga upphandlingar
1 vunnen upphandlingKontrakt tilldelade företaget enligt EU:s annonsdatabas TED, sedan 2024-02-06.
| Upphandling | Upphandlande organisation | Belopp | Publicerad |
|---|---|---|---|
| Inhyrning av entreprenadmaskiner och kranbilar med förare till Gävle Energi AB 2023 · 12 leverantörer | Gävle Energi AB | 2024-02-06 |
Källa: TED (Tenders Electronic Daily), EU:s publikationsbyrå. Endast upphandlingar över EU:s tröskelvärden publiceras i TED. Belopp visas när företaget är ensam leverantör.
Liknande företag
Sammanfattning: Lantz Anläggning AB
Översikt
Lantz Anläggning AB (org.nr 556765-5054) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2008 och har funnits i 18 år. Säte enligt registret: Gävle. Bransch enligt SCB: mark- och grundarbeten (SNI 43120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 19 538 000 kr, vilket är 1,5 % mindre än året innan (19 842 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 394 995 kr (2,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 9. Nettoomsättningen per anställd var 2 170 889 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 7 182 640 kr och det egna kapitalet 3 384 844 kr (soliditet 47,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.