Lucaso ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenIngen utdelning föreslogs.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 4 343 009 | 4 585 858 | 6 437 272 | 6 340 391 | 6 791 426 | 6 313 876 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | 204 687 | 575 000 |
| Summa tillgångar | 4 343 009 | 4 585 858 | 6 437 272 | 6 340 391 | 6 996 113 | 6 888 876 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 64 996 | 115 233 | 136 361 | 178 978 | 198 249 | 190 102 |
| Långfristiga skulder | 1 895 200 | 1 895 200 | 3 395 200 | 3 095 180 | 3 395 180 | 3 395 180 |
| Summa skulder | 2 165 196 | 2 215 433 | 3 736 561 | 3 489 158 | 3 838 429 | 3 830 282 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 232 052 | 192 612 | 330 286 | 350 522 | 306 451 | 300 910 |
| Summa eget kapital | 2 177 813 | 2 370 425 | 2 700 711 | 2 851 233 | 3 157 684 | 3 058 594 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 0 | −1 | 0 | — | — | — |
| Rörelseresultat | −7 952 | −7 151 | −6 251 | −7 500 | −11 199 | −15 210 |
| Resultat före skatt | 297 048 | 242 849 | 416 410 | 443 376 | 411 846 | 385 617 |
| Årets resultat | 232 052 | 192 612 | 330 286 | 350 522 | 306 451 | 300 910 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 200 000 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Lucaso AB
Översikt
Lucaso AB (org.nr 556764-9529) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2008 och har funnits i 18 år. Säte enligt registret: Nykvarn. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2022 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 300 910 kr. Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 6 888 876 kr och det egna kapitalet 3 058 594 kr (soliditet 44,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.