Lysekils Hamn ABAktiv

556764-2649AktiebolagRegistrerat 2008LYSEKIL

Finansiell översikt

13 275 526 kr+3,8%
Omsättning 2025
+3,1%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2021–2025
05 mn10 mn15 mn20212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
020 mn40 mn60 mn20212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
20212022202320242025
Nettoomsättning11 772 00012 734 00012 039 00012 792 00313 275 526
Årets resultat260 5752 970 4361 563 206−152 179872 444
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar41 762 51543 327 63544 631 03846 491 92349 917 626
Summa skulder29 455 33228 050 01627 790 21327 024 27727 592 536
Summa eget kapital12 307 18315 277 61916 840 82519 467 64622 325 090
Anställda42100

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Lysekils Hamn AB

Översikt

Lysekils Hamn AB (org.nr 556764-2649) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2008 och har funnits i 18 år. Säte enligt registret: Lysekil. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 13 275 526 kr, vilket är 3,8 % mer än året innan (12 792 003 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 3,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 872 444 kr (6,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 49 917 626 kr och det egna kapitalet 22 325 090 kr (soliditet 44,7 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 7 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.