NilStral ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 496 529 | 282 483 | 461 315 | 159 670 | 108 779 | 14 494 |
| Summa anläggningstillgångar | 597 582 | 597 582 | 3 400 | 3 400 | 3 400 | 0 |
| Summa tillgångar | 1 094 111 | 880 065 | 464 715 | 163 070 | 112 179 | 14 494 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 314 511 | 144 450 | 140 345 | 14 669 | 0 | 12 120 |
| Långfristiga skulder | 1 448 586 | 1 623 418 | 1 597 248 | 19 037 | 0 | — |
| Summa skulder | 1 763 097 | 1 767 868 | 1 737 593 | 33 706 | 0 | 12 120 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −63 867 | −218 817 | −385 075 | 628 634 | 82 477 | −109 805 |
| Summa eget kapital | −668 986 | −887 803 | −1 272 878 | 129 364 | 112 179 | 2 374 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 765 905 | 178 553 | 475 603 | 273 000 | 116 243 | −92 015 |
| Rörelseresultat | −63 867 | −218 236 | −385 062 | 632 046 | 84 204 | −106 422 |
| Resultat före skatt | −63 867 | −218 817 | −385 075 | 628 634 | 82 477 | −109 805 |
| Årets resultat | −63 867 | −218 817 | −385 075 | 628 634 | 82 477 | −109 805 |
| Personalkostnader | 18 310 | 13 461 | 5 887 | 0 | — | 0 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: NilStral AB
Översikt
NilStral AB (org.nr 556764-0403) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2008 och har funnits i 18 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var −92 015 kr, vilket är 179 % mindre än året innan (116 243 kr). Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 109 805 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 6 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2024. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 14 494 kr och det egna kapitalet 2 374 kr (soliditet 16,4 %).
Värt att notera
Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (100 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.