Kvarnäng Invest & Entertainment ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 54 502 | 151 246 | 201 448 | 319 383 | 558 806 |
| Summa anläggningstillgångar | 230 078 | 274 764 | 336 267 | 331 637 | 243 007 |
| Summa tillgångar | 284 580 | 426 010 | 537 715 | 651 020 | 801 813 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 708 085 | 840 778 | 206 137 | 186 130 | 226 435 |
| Långfristiga skulder | — | — | 726 503 | 364 503 | 447 933 |
| Summa skulder | 708 085 | 840 778 | 932 640 | 550 633 | 674 368 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 44 013 | 8 737 | 19 843 | 495 313 | −72 942 |
| Summa eget kapital | −423 505 | −414 768 | −394 925 | 100 387 | 127 445 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 272 000 | 307 000 | 321 000 | 512 999 | 429 408 |
| Rörelseresultat | 44 013 | 8 793 | 19 705 | −14 353 | −72 663 |
| EBITDA | 73 684 | 45 407 | 80 533 | 60 277 | 15 967 |
| Resultat före skatt | 44 013 | 8 737 | 19 843 | 495 313 | −72 942 |
| Årets resultat | 44 013 | 8 737 | 19 843 | 495 313 | −72 942 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 29 671 | 36 614 | 60 828 | 74 630 | 88 630 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Kvarnäng Invest & Entertainment AB
Översikt
Kvarnäng Invest & Entertainment AB (org.nr 556760-9739) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2008 och har funnits i 18 år. Säte enligt registret: Gnesta. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 429 408 kr, vilket är 16,3 % mindre än året innan (512 999 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 12,1 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 72 942 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 801 813 kr och det egna kapitalet 127 445 kr (soliditet 15,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.