Tuberias ABAktiv

556760-7097AktiebolagRegistrerat 2008LINKÖPING

Finansiell översikt

70 000 kr−57,8%
Omsättning 2025
−13,0%
Genomsnittlig årlig förändring 2018–2025
0100 tusen200 tusen300 tusen20182019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0250 tusen500 tusen750 tusen20182019202020212022202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2019

Föreslagen utdelning 300 000 kr.

Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
20182019202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar315 473401 67280 97992 888135 142145 847150 395146 227
Summa anläggningstillgångar322 916239 557139 46677 47342 6146 66317 66013 039
Summa tillgångar638 389641 229220 445170 361177 756152 510168 055159 266
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder98 667114 33735 18011 8528 0008 00022 08810 529
Långfristiga skulder45 902070 37386 87085 89490 3275 3275 327
Summa skulder242 966174 618153 453106 195124 520100 03031 21519 193
Aktiekapital100 000100 000100 000100 000100 000100 000100 000100 000
Balanserat resultat————————
Årets resultat (eget kapital)3 63171 187−99 618−2 826−10 930−75684 3603 233
Summa eget kapital395 423466 61166 99264 16653 23652 480136 840140 073
Resultaträkning
Nettoomsättning186 000263 00077 000107 000122 00079 000166 00070 000
Rörelseresultat40 59154 771−111 260−43 04912 687−29 55286 1543 271
EBITDA116 722165 004−11 16918 94455 8126 39989 9977 892
Resultat före skatt4 80190 622−99 618−2 826−10 930−75684 3603 233
Årets resultat3 63171 187−99 618−2 826−10 930−75684 3603 233
Personalkostnader20020020020020020001 000
Avskrivningar76 131110 233100 09161 99343 12535 9513 8434 621
Övriga nyckeltal
Anställda011000——
Föreslagen utdelning—300 000——————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Tuberias AB

Översikt

Tuberias AB (org.nr 556760-7097) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2008 och har funnits i 18 år. Säte enligt registret: Linköping. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 70 000 kr, vilket är 57,8 % mindre än året innan (166 000 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 13,0 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 3 233 kr (4,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 8 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2023. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 159 266 kr och det egna kapitalet 140 073 kr (soliditet 87,9 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.