Hvarfvens Elentreprenad ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 400 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 673 000 | 6 858 000 | 5 590 000 | 5 123 000 | 4 119 000 |
| Årets resultat | 1 784 752 | −943 492 | −452 053 | 125 368 | −370 501 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 5 645 981 | 4 475 587 | 3 660 119 | 3 386 985 | 2 843 163 |
| Summa skulder | 1 296 547 | 1 469 644 | 1 106 229 | 1 107 726 | 1 334 406 |
| Summa eget kapital | 4 349 434 | 3 005 943 | 2 553 890 | 2 279 259 | 1 508 757 |
| Anställda | 5 | 5 | 4 | 4 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 400 000 | 400 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Hvarfvens Elentreprenad AB
Översikt
Hvarfvens Elentreprenad AB (org.nr 556759-5292) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2008 och har funnits i 18 år. Säte enligt registret: Mölnlycke. Bransch enligt SCB: elinstallationer (SNI 43210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 119 000 kr, vilket är 19,6 % mindre än året innan (5 123 000 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 8,9 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 370 501 kr. Företaget har gått med vinst under 5 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2 (året innan: 4). Nettoomsättningen per anställd var 2 059 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 843 163 kr och det egna kapitalet 1 508 757 kr (soliditet 53,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.