Sera ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 788 484 | 800 483 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 533 172 | 1 068 191 |
| Summa tillgångar | 2 321 656 | 1 868 674 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 1 136 724 | 848 978 |
| Långfristiga skulder | 90 912 | 485 243 |
| Summa skulder | 1 227 636 | 1 334 221 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 99 210 | −559 567 |
| Summa eget kapital | 1 094 020 | 534 453 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 6 024 000 | 4 947 000 |
| Rörelseresultat | 150 812 | −321 934 |
| EBITDA | 481 857 | 38 207 |
| Resultat före skatt | 99 210 | −559 567 |
| Årets resultat | 99 210 | −559 567 |
| Personalkostnader | 3 351 857 | 2 932 756 |
| Avskrivningar | 331 045 | 360 141 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 8 | 8 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Sera AB
Översikt
Sera AB (org.nr 556759-0004) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2008 och har funnits i 18 år. Säte enligt registret: Västra Frölunda. Bransch enligt SCB: passagerartrafik på beställning, fordon med förare (SNI 49330).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 947 000 kr, vilket är 17,9 % mindre än året innan (6 024 000 kr). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 559 567 kr. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 8. Nettoomsättningen per anställd var 618 375 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 868 674 kr och det egna kapitalet 534 453 kr (soliditet 28,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.