Trädfällare Larsson ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Utdelning
föreslagenIngen utdelning föreslogs.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 370 446 | 278 820 | 314 642 | 71 200 | 195 084 | 244 514 |
| Summa anläggningstillgångar | 246 813 | 216 308 | 362 208 | 359 762 | 242 455 | 242 519 |
| Summa tillgångar | 617 259 | 495 128 | 676 850 | 430 962 | 437 539 | 487 033 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 364 297 | 263 820 | 179 597 | 214 361 | 290 832 | 320 226 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 364 297 | 263 820 | 253 597 | 214 361 | 290 832 | 320 226 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 71 524 | −21 654 | 191 945 | −81 652 | −69 894 | 20 100 |
| Summa eget kapital | 252 962 | 231 308 | 423 253 | 216 601 | 146 707 | 166 807 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 022 626 | 790 854 | 1 175 776 | 613 933 | 675 619 | 779 655 |
| Rörelseresultat | 353 666 | −89 182 | 314 028 | −155 838 | −89 081 | 20 062 |
| EBITDA | 358 536 | −89 182 | — | — | — | — |
| Resultat före skatt | 71 524 | −21 654 | 240 223 | −81 652 | −69 894 | 20 100 |
| Årets resultat | 71 524 | −21 654 | 191 945 | −81 652 | −69 894 | 20 100 |
| Personalkostnader | 345 342 | 287 593 | 355 597 | 366 576 | 371 697 | 365 912 |
| Avskrivningar | 4 870 | 0 | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 125 000 | — | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Trädfällare Larsson AB
Översikt
Trädfällare Larsson AB (org.nr 556758-4528) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2008 och har funnits i 18 år. Säte enligt registret: Sollentuna. Bransch enligt SCB: skötsel och underhåll av grönytor (SNI 81300).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 779 655 kr, vilket är 15,4 % mer än året innan (675 619 kr). Från 2019 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 5,3 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 20 100 kr (2,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 779 655 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 487 033 kr och det egna kapitalet 166 807 kr (soliditet 34,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.