Theliba ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 322 400 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 022 310 | 1 822 485 | 1 617 485 | 1 414 951 | 1 204 703 | 983 691 | 760 670 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 2 022 310 | 1 822 485 | 1 617 485 | 1 414 951 | 1 204 703 | 983 691 | 760 670 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −26 375 | −22 725 | −21 300 | −14 984 | −14 998 | −16 687 | −13 471 |
| Summa eget kapital | 2 022 310 | 1 822 485 | 1 617 485 | 1 414 951 | 1 204 703 | 983 691 | 760 670 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 | −1 |
| Rörelseresultat | −26 375 | −22 725 | −21 300 | −15 000 | −15 000 | −16 688 | −13 471 |
| Resultat före skatt | −26 375 | −22 725 | −21 300 | −14 984 | −14 998 | −16 687 | −13 471 |
| Årets resultat | −26 375 | −22 725 | −21 300 | −14 984 | −14 998 | −16 687 | −13 471 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 183 700 | 187 550 | 195 250 | 204 325 | 209 550 | 322 400 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Theliba AB
Översikt
Theliba AB (org.nr 556756-5212) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2008 och har funnits i 18 år. Säte enligt registret: Bromma. Bransch enligt SCB: detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder (SNI 47751).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var −1 kr. Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 13 471 kr. Företaget har gått med förlust under alla 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 760 670 kr och det egna kapitalet 760 670 kr (soliditet 100 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 322 400 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.