St Rafaelsgården ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 322 400 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 130 000 | 1 277 000 | 2 232 000 | 2 007 000 | 3 207 832 |
| Årets resultat | 389 735 | 275 468 | 526 339 | 254 128 | 330 974 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 4 189 944 | 4 092 748 | 4 823 200 | 3 926 135 | 4 272 556 |
| Summa skulder | 2 795 403 | 2 622 739 | 3 222 852 | 2 266 659 | 2 491 657 |
| Summa eget kapital | 1 394 541 | 1 470 009 | 1 600 348 | 1 659 476 | 1 780 899 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 |
| Föreslagen utdelning | 200 000 | 396 000 | 195 000 | 209 550 | 322 400 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: St Rafaelsgården AB
Översikt
St Rafaelsgården AB (org.nr 556755-4570) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2008 och har funnits i 18 år. Säte enligt registret: Henån. Bransch enligt SCB: primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 207 832 kr, vilket är 59,8 % mer än året innan (2 007 000 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 330 974 kr (10,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 1 069 277 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 272 556 kr och det egna kapitalet 1 780 899 kr (soliditet 41,7 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 322 400 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.