Producera Mera i Stockholm ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 1 100 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 6 494 250 | 6 365 110 | 6 702 378 | 6 580 537 | 7 482 496 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 6 494 250 | 6 365 110 | 6 702 378 | 6 580 537 | 7 482 496 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 4 133 152 | 2 659 610 | 4 123 884 | 4 683 550 | 5 749 876 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 4 318 156 | 2 844 614 | 4 308 888 | 4 975 997 | 5 869 876 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 151 611 | 1 344 403 | 172 994 | 311 049 | 8 081 |
| Summa eget kapital | 2 176 094 | 3 520 496 | 2 393 490 | 1 604 540 | 1 612 620 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 12 247 000 | 12 577 000 | 13 194 000 | 13 725 000 | 13 638 000 |
| Rörelseresultat | 1 453 113 | 1 695 886 | 219 835 | 501 232 | −161 958 |
| EBITDA | 1 457 929 | 1 695 886 | — | — | — |
| Resultat före skatt | 1 452 284 | 1 695 346 | 221 570 | 394 011 | 12 926 |
| Årets resultat | 1 151 611 | 1 344 403 | 172 994 | 311 049 | 8 081 |
| Personalkostnader | 915 116 | 1 480 112 | 1 302 209 | 1 279 528 | 1 447 638 |
| Avskrivningar | 4 816 | 0 | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | 1 300 000 | 1 100 000 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Producera Mera i Stockholm AB
Översikt
Producera Mera i Stockholm AB (org.nr 556755-1865) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2008 och har funnits i 18 år. Säte enligt registret: Farsta. Bransch enligt SCB: detaljhandel via internet eller postorder med sport- och fritidsartiklar (SNI 47634).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 13 638 000 kr, vilket är 0,6 % mindre än året innan (13 725 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,7 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 8 081 kr (0,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 6 819 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 7 482 496 kr och det egna kapitalet 1 612 620 kr (soliditet 21,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.