Dawa Bygg ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 287 920 | 145 935 | 169 001 | 181 484 | 184 335 | 235 694 | 304 381 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 287 920 | 145 935 | 169 001 | 181 484 | 184 335 | 235 694 | 304 381 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 10 000 | 45 138 | 36 559 | 33 444 | 29 358 | 47 688 | 66 417 |
| Långfristiga skulder | 294 838 | 0 | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 304 838 | 45 138 | 36 559 | 33 444 | 29 358 | 47 688 | 66 417 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −76 717 | 7 715 | 31 644 | 15 598 | 6 937 | 33 030 | 49 958 |
| Summa eget kapital | −16 918 | 100 797 | 132 442 | 148 040 | 154 977 | 188 006 | 237 964 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 45 000 | 34 000 | 30 000 | 42 000 | 96 000 |
| Rörelseresultat | −47 488 | 26 820 | 31 635 | 15 691 | 7 052 | 32 967 | 50 171 |
| Resultat före skatt | −76 717 | 7 715 | 31 644 | 15 598 | 6 937 | 33 030 | 49 958 |
| Årets resultat | −76 717 | 7 715 | 31 644 | 15 598 | 6 937 | 33 030 | 49 958 |
| Personalkostnader | 14 911 | 8 698 | 0 | 0 | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Dawa Bygg AB
Översikt
Dawa Bygg AB (org.nr 556753-8557) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2008 och har funnits i 18 år. Säte enligt registret: Visby.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 96 000 kr, vilket är 129 % mer än året innan (42 000 kr). Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 49 958 kr (52,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2023. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 304 381 kr och det egna kapitalet 237 964 kr (soliditet 78,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.