Brinner ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 400 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 938 000 | 7 562 000 | 6 438 000 | 4 910 000 | 6 564 000 |
| Årets resultat | 732 419 | 867 244 | 562 059 | −102 066 | 544 305 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 3 504 111 | 3 611 092 | 3 724 156 | 3 094 413 | 3 789 166 |
| Summa skulder | 1 843 275 | 1 983 012 | 2 134 017 | 2 206 339 | 2 356 787 |
| Summa eget kapital | 1 660 836 | 1 628 080 | 1 590 139 | 888 074 | 1 432 379 |
| Anställda | 7 | 7 | 7 | 6 | 5 |
| Föreslagen utdelning | 900 000 | 600 000 | 600 000 | — | 400 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Brinner AB
Översikt
Brinner AB (org.nr 556751-6470) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2008 och har funnits i 18 år. Säte enligt registret: Falun. Bransch enligt SCB: grafisk design och visuell kommunikation (SNI 74120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 6 564 000 kr, vilket är 33,7 % mer än året innan (4 910 000 kr). Från 2020 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,9 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 544 305 kr (8,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 5 (året innan: 6). Nettoomsättningen per anställd var 1 312 800 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 3 789 166 kr och det egna kapitalet 1 432 379 kr (soliditet 37,8 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 400 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.