UlrAx Medico Consulting ABAktiv

556750-4419AktiebolagRegistrerat 2008BÅSTAD

Finansiell översikt

0 kr+100,0%
Omsättning 2023/24
-500 tusen0500 tusen1 mn1,5 mn2017/182018/192019/202020/212021/222022/232023/24

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0200 tusen400 tusen600 tusen2017/182018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
2017/182018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar79 224226 332126 949333 742419 96733 93819 29214 806
Summa anläggningstillgångar——————9 6357 857
Summa tillgångar79 224226 332126 949333 742419 96733 93828 92722 663
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder544 508492 227367 331162 636286 682296 911242 61836 615
Långfristiga skulder——40 56951 13433 04051 86052 018279 152
Summa skulder544 508492 227407 900213 770319 722348 771294 636315 767
Aktiekapital100 000100 000100 000100 000100 000100 000100 000100 000
Balanserat resultat————————
Årets resultat (eget kapital)79 486199 389−15 056−269 077−154 727−415 078−100 876−27 395
Summa eget kapital−465 284−265 895−280 951119 972100 245−314 833−265 709−293 104
Resultaträkning
Nettoomsättning209 725356 4921 418 89451 060639 022−10—
Rörelseresultat114 967240 357−11−264 107−144 379−407 662−91 056−23 594
EBITDA——————−89 411−21 816
Resultat före skatt79 486226 967−6 482−269 077−154 727−415 078−100 876−27 395
Årets resultat79 486199 389−15 056−269 077−154 727−415 078−100 876−27 395
Personalkostnader02 048480 735−37 558128 682102 943766305
Avskrivningar——————1 6451 778
Övriga nyckeltal
Anställda——1010——
Föreslagen utdelning——————00

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Samma bransch i BÅSTAD

Sammanfattning: UlrAx Medico Consulting AB

Översikt

UlrAx Medico Consulting AB (org.nr 556750-4419) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2008 och har funnits i 18 år. Säte enligt registret: Båstad. Bransch enligt SCB: annan övrig hälso- och sjukvård (SNI 86999).

Ekonomi

Räkenskapsåret 2024 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 27 395 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 8 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2023.

Värt att notera

Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−293 104 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (100 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.