Vogelsang Sverige ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 694 922 | 1 049 462 | 2 545 024 | 3 881 233 | 6 032 845 |
| Summa anläggningstillgångar | 244 159 | 580 211 | 795 963 | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 1 939 081 | 1 629 673 | 3 340 987 | 3 881 233 | 6 032 845 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 730 309 | 197 254 | 588 986 | 1 130 641 | 1 176 189 |
| Långfristiga skulder | — | — | 1 230 348 | 1 110 279 | 2 754 935 |
| Summa skulder | 730 309 | 344 996 | 2 056 476 | 2 240 920 | 3 931 124 |
| Aktiekapital | 1 000 000 | 1 000 000 | 1 000 000 | 1 000 000 | 1 000 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 106 284 | 75 906 | −166 | 124 122 | 461 408 |
| Summa eget kapital | 1 208 772 | 1 284 677 | 1 284 511 | 1 640 313 | 2 101 721 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 096 844 | 3 929 527 | 4 319 744 | 8 128 390 | 15 567 767 |
| Rörelseresultat | 106 284 | 236 357 | 100 599 | 85 754 | 714 070 |
| EBITDA | 178 104 | 305 891 | 257 643 | — | — |
| Resultat före skatt | 106 284 | 88 615 | −166 | 143 039 | 590 681 |
| Årets resultat | 106 284 | 75 906 | −166 | 124 122 | 461 408 |
| Personalkostnader | 699 782 | 673 506 | 1 970 587 | 2 468 314 | 2 510 014 |
| Avskrivningar | 71 820 | 69 534 | 157 044 | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 2 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Vogelsang Sverige AB
Översikt
Vogelsang Sverige AB (org.nr 556750-2934) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2008 och har funnits i 18 år. Säte enligt registret: Fjärås. Bransch enligt SCB: partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning (SNI 46649).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 15 567 767 kr, vilket är 91,5 % mer än året innan (8 128 390 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 39,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 461 408 kr (3,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 5 189 256 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 6 032 845 kr och det egna kapitalet 2 101 721 kr (soliditet 34,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.