Garage Works Västerås ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 898 485 | 1 815 848 | 1 429 769 | 1 348 975 | 1 314 192 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 213 456 | 658 159 | 659 500 | 1 155 500 | 1 155 500 |
| Summa tillgångar | 2 111 941 | 2 474 007 | 2 089 269 | 2 504 475 | 2 469 692 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 673 021 | 1 034 958 | 650 210 | 1 033 610 | 981 179 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 673 021 | 1 034 958 | 650 210 | 1 033 610 | 981 179 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 325 210 | 129 | 10 | 31 806 | 17 648 |
| Summa eget kapital | 1 438 920 | 1 439 049 | 1 439 059 | 1 470 865 | 1 488 513 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 779 380 | 930 079 | 385 716 | 10 501 | 0 |
| Rörelseresultat | 80 273 | 197 556 | −392 922 | 9 034 | −22 932 |
| Resultat före skatt | 342 137 | 40 824 | 2 795 | 33 666 | 17 648 |
| Årets resultat | 325 210 | 129 | 10 | 31 806 | 17 648 |
| Personalkostnader | 725 588 | 691 808 | 748 762 | 0 | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 0 | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Garage Works Västerås AB
Översikt
Garage Works Västerås AB (org.nr 556750-0599) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2008 och har funnits i 18 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: partihandel med virke och andra byggmaterial (SNI 46831).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 17 648 kr. Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2024. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 469 692 kr och det egna kapitalet 1 488 513 kr (soliditet 60,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.