Mullhyttan Fordonsdemontering ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 1 627 863 | 2 509 766 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 074 348 | 3 161 763 |
| Summa tillgångar | 4 702 211 | 5 671 529 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 962 948 | 765 846 |
| Långfristiga skulder | 1 008 348 | 524 738 |
| Summa skulder | 2 799 861 | 2 630 255 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 413 314 | 1 138 924 |
| Summa eget kapital | 1 902 350 | 3 041 274 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 3 666 000 | 5 023 000 |
| Rörelseresultat | 538 374 | 1 978 128 |
| EBITDA | 704 777 | 2 147 679 |
| Resultat före skatt | 529 263 | 1 438 616 |
| Årets resultat | 413 314 | 1 138 924 |
| Personalkostnader | 1 213 564 | 584 607 |
| Avskrivningar | 166 403 | 169 551 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 3 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Mullhyttan Fordonsdemontering AB
Översikt
Mullhyttan Fordonsdemontering AB (org.nr 556749-0726) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2008 och har funnits i 18 år. Säte enligt registret: Hasselfors. Bransch enligt SCB: partihandel med uttjänta fordon (SNI 46871).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 023 000 kr, vilket är 37,0 % mer än året innan (3 666 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 138 924 kr (22,7 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 2 511 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 5 671 529 kr och det egna kapitalet 3 041 274 kr (soliditet 53,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.