Ljusdals Camping ABAktiv

556748-8696AktiebolagRegistrerat 2008LJUSDAL

Finansiell översikt

2 257 000 kr−3,0%
Omsättning 2025/26
+3,4%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019/20–2025/26
01 mn2 mn3 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn1,5 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar144 162181 084187 949310 018192 343234 330144 151
Summa anläggningstillgångar607 078733 229695 199681 4841 027 100963 624815 427
Summa tillgångar751 240914 313883 148991 5021 219 4431 197 954959 578
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder430 561511 499399 376487 337431 757427 411309 285
Långfristiga skulder23 5050——147 86255 7730
Summa skulder494 066551 499439 376487 337579 619483 184309 285
Aktiekapital100 000100 000100 000100 000100 000100 000100 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)24 124105 64080 95860 393135 65974 946−64 477
Summa eget kapital257 174362 814443 772504 165639 824714 770650 293
Resultaträkning
Nettoomsättning1 849 0001 985 0002 276 0002 069 0002 097 0002 327 0002 257 000
Rörelseresultat39 183139 591102 80835 232178 358100 952−59 398
EBITDA108 195212 418216 236149 915333 895315 011136 530
Resultat före skatt30 424134 692102 49975 352171 22994 946−64 477
Årets resultat24 124105 64080 95860 393135 65974 946−64 477
Personalkostnader882 748954 9101 079 7331 115 9191 106 8481 162 6231 183 482
Avskrivningar69 01272 827113 428114 683155 537214 059195 928
Övriga nyckeltal
Anställda3333333
Föreslagen utdelning———————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Ljusdals Camping AB

Översikt

Ljusdals Camping AB (org.nr 556748-8696) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2008 och har funnits i 18 år. Säte enligt registret: Ljusdal.

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 2 257 000 kr, vilket är 3,0 % mindre än året innan (2 327 000 kr). Från 2020 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 3,4 % per år. Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 64 477 kr. Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 3. Nettoomsättningen per anställd var 752 333 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 959 578 kr och det egna kapitalet 650 293 kr (soliditet 67,8 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag

Samma bransch i LJUSDAL