Rallarrosen i Lerum AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 787 266 | 1 443 009 | 1 609 327 | 1 504 127 | 1 384 122 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 930 000 | 2 173 357 | 1 337 181 | 1 503 168 | 1 669 155 |
| Summa tillgångar | 3 717 266 | 3 616 366 | 2 946 508 | 3 007 295 | 3 053 277 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 811 921 | 1 781 403 | 761 762 | 805 377 | 725 565 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 811 921 | 1 781 403 | 769 068 | 812 682 | 732 870 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 287 993 | −70 382 | 342 476 | 17 173 | 125 794 |
| Summa eget kapital | 2 905 345 | 1 834 963 | 2 177 440 | 2 194 613 | 2 320 407 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 8 599 000 | 7 781 000 | 7 711 000 | 7 394 000 | 7 284 000 |
| Rörelseresultat | 251 771 | −70 506 | 416 612 | 19 099 | 156 137 |
| EBITDA | 251 771 | −63 799 | 430 625 | 33 112 | 170 150 |
| Resultat före skatt | 364 719 | −70 382 | 414 576 | 22 187 | 158 253 |
| Årets resultat | 287 993 | −70 382 | 342 476 | 17 173 | 125 794 |
| Personalkostnader | 2 776 633 | 2 541 083 | 2 427 639 | 2 519 538 | 2 295 112 |
| Avskrivningar | 0 | 6 707 | 14 013 | 14 013 | 14 013 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 5 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Rallarrosen i Lerum Aktiebolag
Översikt
Rallarrosen i Lerum Aktiebolag (org.nr 556747-6022) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 18 år. Säte enligt registret: Lerum.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 7 284 000 kr, vilket är 1,5 % mindre än året innan (7 394 000 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 4,1 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 125 794 kr (1,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 4. Nettoomsättningen per anställd var 1 821 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 3 053 277 kr och det egna kapitalet 2 320 407 kr (soliditet 76,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.