High Performance Solutions Svenska ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 1 200 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2024–2026
| 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 57 528 216 | 9 548 244 | 4 163 841 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 685 963 | 4 285 483 | 4 285 483 |
| Summa tillgångar | 60 214 179 | 13 833 727 | 8 449 324 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 2 387 056 | 186 071 | 81 673 |
| Långfristiga skulder | — | — | — |
| Summa skulder | 3 154 056 | 186 071 | 81 673 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 56 656 800 | 987 532 | 719 995 |
| Summa eget kapital | 57 060 123 | 13 647 656 | 8 367 651 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 9 142 111 | 2 331 374 | 861 998 |
| Rörelseresultat | 449 482 | −1 006 393 | −289 887 |
| Resultat före skatt | 56 789 218 | 1 002 804 | 720 807 |
| Årets resultat | 56 656 800 | 987 532 | 719 995 |
| Personalkostnader | 6 020 396 | 2 503 427 | 954 865 |
| Avskrivningar | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 6 | 4 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | 6 000 000 | 1 200 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: High Performance Solutions Svenska AB
Översikt
High Performance Solutions Svenska AB (org.nr 556747-3631) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 18 år. Säte enligt registret: Saltsjö-Boo. Bransch enligt SCB: dataprogrammering (SNI 62100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 861 998 kr, vilket är 63,0 % mindre än året innan (2 331 374 kr). Från 2024 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 69,3 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 719 995 kr (83,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2 (året innan: 4). Nettoomsättningen per anställd var 430 999 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 8 449 324 kr och det egna kapitalet 8 367 651 kr (soliditet 99,0 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 1 200 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 6 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.