Infusion ABAktiv

556747-1064AktiebolagRegistrerat 2007EKERÖ

Finansiell översikt

5 104 008 kr+17,6%
Omsättning 2024
+13,4%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2018–2024
02 mn4 mn6 mn2018201920202021202220232024

Nyckeltal

2024
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn1,5 mn2018201920202021202220232024
Sammanställning av årsredovisningar2018–2024
2018201920202021202220232024
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar1 175 8711 305 3561 225 0861 216 0551 063 0681 267 7001 063 015
Summa anläggningstillgångar1 200000000
Summa tillgångar1 177 0711 305 3561 225 0861 216 0551 063 0681 267 7001 063 015
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder341 460437 643394 376463 856504 735636 464564 208
Långfristiga skulder248 781144 41455 57764 55158 66072 68253 362
Summa skulder590 241582 057449 953528 407563 395709 146617 570
Aktiekapital100 000100 000100 000100 000100 000100 000100 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)107 885136 46951 834−87 484−187 97558 881−113 109
Summa eget kapital586 830723 299775 133687 648499 673558 554445 445
Resultaträkning
Nettoomsättning2 395 6732 946 1633 005 5493 747 0103 425 9054 338 5745 104 008
Rörelseresultat140 037176 52869 620−86 234−187 84659 373−109 655
EBITDA140 437177 72869 620————
Resultat före skatt138 828174 49269 193−87 484−187 97558 881−113 109
Årets resultat107 885136 46951 834−87 484−187 97558 881−113 109
Personalkostnader978 8421 042 973506 529721 751412 955205 266640 584
Avskrivningar4001 2000————
Övriga nyckeltal
Anställda—222121
Föreslagen utdelning——0————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Infusion AB

Översikt

Infusion AB (org.nr 556747-1064) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 18 år. Säte enligt registret: Ekerö. Bransch enligt SCB: övrig musik-, dans- och kulturell utbildning (SNI 85522).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 5 104 008 kr, vilket är 17,6 % mer än året innan (4 338 574 kr). Från 2018 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 13,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2024). Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 113 109 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 5 104 008 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 1 063 015 kr och det egna kapitalet 445 445 kr (soliditet 41,9 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.