Tennstar Holding i Karlskoga ABAktiv

556745-0241AktiebolagRegistrerat 2007KARLSKOGA

Finansiell översikt

6 164 000 kr+18,1%
Omsättning 2025
+33,0%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2021–2025
02 mn4 mn6 mn8 mn20212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
020 mn40 mn20212022202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2024

Föreslagen utdelning 1 100 000 kr.

Historik
20241 100 000 kr
20231 100 000 kr
2022975 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
20212022202320242025
Nettoomsättning1 968 0003 858 0005 093 0005 218 0006 164 000
Årets resultat2 245 0673 442 5831 831 88312 729 105789 859
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar14 494 44518 249 14721 522 01434 199 64738 012 862
Summa skulder2 642 8853 305 0055 720 9906 769 51710 892 873
Summa eget kapital11 851 56014 944 14215 801 02427 430 13027 119 989
Anställda22223
Föreslagen utdelning—975 0001 100 0001 100 000—

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Tennstar Holding i Karlskoga AB

Översikt

Tennstar Holding i Karlskoga AB (org.nr 556745-0241) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 18 år. Säte enligt registret: Karlskoga. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 6 164 000 kr, vilket är 18,1 % mer än året innan (5 218 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 33,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 789 859 kr (12,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 2 054 667 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 38 012 862 kr och det egna kapitalet 27 119 989 kr (soliditet 71,3 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.