Hos Oss i Vännäs ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 636 394 | 729 026 | 699 899 | 676 869 | 674 109 | 641 339 |
| Summa anläggningstillgångar | 7 080 | 6 119 | 5 158 | 4 197 | 3 236 | 2 275 |
| Summa tillgångar | 643 474 | 735 145 | 705 057 | 681 066 | 677 345 | 643 614 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 197 291 | 188 102 | 263 703 | 194 582 | 214 149 | 202 104 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 277 291 | 268 102 | 343 703 | 274 582 | 294 149 | 282 104 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 196 634 | 100 860 | 144 311 | 145 130 | 176 712 | 178 313 |
| Summa eget kapital | 366 183 | 467 043 | 361 354 | 406 484 | 383 196 | 361 510 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 272 000 | 1 312 000 | 1 496 000 | 1 482 000 | 1 544 000 | 1 603 000 |
| Rörelseresultat | 330 896 | 127 426 | 181 923 | 182 815 | 222 697 | 224 886 |
| EBITDA | 331 857 | 128 387 | 182 884 | 183 776 | 223 658 | 225 847 |
| Resultat före skatt | 250 707 | 127 335 | 181 971 | 183 268 | 223 232 | 225 064 |
| Årets resultat | 196 634 | 100 860 | 144 311 | 145 130 | 176 712 | 178 313 |
| Personalkostnader | 664 387 | 829 895 | 887 584 | 888 389 | 911 422 | 948 670 |
| Avskrivningar | 961 | 961 | 961 | 961 | 961 | 961 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Hos Oss i Vännäs AB
Översikt
Hos Oss i Vännäs AB (org.nr 556745-0068) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 18 år. Säte enligt registret: Vännäs. Bransch enligt SCB: frisörer och barberare (SNI 96210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 603 000 kr, vilket är 3,8 % mer än året innan (1 544 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 178 313 kr (11,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 801 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 643 614 kr och det egna kapitalet 361 510 kr (soliditet 56,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.