Målerifirma Nymålat IB ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 115 867 | 832 518 | 1 181 252 | 761 428 | 481 444 | 1 183 475 |
| Summa anläggningstillgångar | 68 155 | 305 416 | 252 975 | 305 803 | 244 631 | 45 600 |
| Summa tillgångar | 1 184 022 | 1 137 934 | 1 434 227 | 1 067 231 | 726 075 | 1 229 075 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 882 313 | 835 671 | 1 093 062 | 664 274 | 622 939 | 717 880 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 882 313 | 835 671 | 1 093 062 | 664 274 | 622 939 | 717 880 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 673 074 | 555 | 38 901 | 61 792 | −299 822 | 408 059 |
| Summa eget kapital | 301 709 | 302 263 | 341 165 | 402 957 | 103 136 | 511 195 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 4 079 000 | 3 591 000 | 3 930 000 | 3 438 000 | 2 636 000 | 3 450 000 |
| Rörelseresultat | 695 458 | 1 186 | 44 095 | 63 372 | −299 116 | 412 947 |
| EBITDA | 730 443 | 57 644 | 96 536 | 124 544 | −237 944 | 435 747 |
| Resultat före skatt | 673 074 | 555 | 38 901 | 61 792 | −299 822 | 408 059 |
| Årets resultat | 673 074 | 555 | 38 901 | 61 792 | −299 822 | 408 059 |
| Personalkostnader | 2 522 075 | 2 616 708 | 2 520 694 | 1 996 239 | 1 828 345 | 1 691 409 |
| Avskrivningar | 34 985 | 56 458 | 52 441 | 61 172 | 61 172 | 22 800 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 5 | 5 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Målerifirma Nymålat IB AB
Översikt
Målerifirma Nymålat IB AB (org.nr 556744-5803) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 18 år. Säte enligt registret: Bålsta. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 450 000 kr, vilket är 30,9 % mer än året innan (2 636 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 3,3 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 408 059 kr (11,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4. Nettoomsättningen per anställd var 862 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 229 075 kr och det egna kapitalet 511 195 kr (soliditet 41,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.